Evgeniy Ditrikh

Member of the Board of Directors

Born on 8 September 1973 in Mytishchi, Moscow Region.

1996: Graduated from the Moscow Engineering Physics Institute with a degree in Applied Mathematics.

1999: Graduated from the Higher School of Privatisation with a degree in Law.

1995–1998: Advisor, Deputy Head, Department Head, State Committee for State Property Management of the Russian Federation.

1998–2004: Deputy Head, Department Head, Deputy Head, Department of Standards and Procedural Guidelines of the Ministry of Property Relations of the Russian Federation.

2004–2005: Deputy Department Director, Ministry of Economic Development and Trade of the Russian Federation.

2005–2012: Deputy Head, Federal Road Agency.

2012–2015: Deputy Director, Department of Industry and Infrastructure of the Russian Government.

2015–2015: Head, Federal Service for Supervision of Transport of the Russian Federation.

14 October 2015–18 May 2018: First Deputy Minister of Transport of the Russian Federation.

May 2018 – November 2020: Minister of Transport of the Russian Federation.